Ny institution för vetenskaplig kommunikation och lärande

Chalmers rektor har beslutat att bilda en ny institution bestående av Chalmers bibliotek, Ingenjörsutbildningsvetenskap, Fackspråk och kommunikation samt forskarutbildningskurserna inom Generic and Transferable Skills. Namnet på institutionen är Vetenskapens kommunikation och lärande. Den nya institutionen är ett resultat av en omorganisation på Chalmers där man beslutat om en ny organisationsstruktur med 13 institutioner.

Genom att samla forskning och utbildning kring lärande och vetenskaplig kommunikation i en miljö är förhoppningen att kunna utveckla såväl bibliotekets tjänster som de utbildningsuppdrag som institutionen har från Chalmers grundutbildning och forskarutbildning i en forskningsnära praktik.

Chalmers uppdrag är att vara ett utåtriktat tekniskt universitet med global attraktionskraft som bedriver internationellt erkänd utbildning och forskning, kopplad till en professionell innovationsprocess. Med utgångspunkt i expertis inom lärande, kommunikation och kunskapsorganisation bedriver Institutionen för vetenskapens kommunikation och lärande (CLS) verksamhet som syftar till att utveckla och möjliggöra utbildning i världsklass, excellent forskning, effektivt nyttiggörande och en utmärkt intern miljö. Detta sker utifrån beprövad erfarenhet och på vetenskaplig grund i nära samverkan med Chalmers utbildning, forskning och styrkeområden.

CLS arbetar aktivt för att synliggöra och fördjupa professionella och personliga färdigheter som stödjer tvärvetenskapligt samarbete och förmågan att fortlöpande utveckla sin kompetens. Förmågan att samarbeta över gränser är en förutsättning för att utifrån ett etiskt, tekniskt och vetenskapligt förhållningssätt kunna bidra till lösningar på komplexa samhällsproblem. Institutionens verksamhet syftar till att förbereda studenter och forskare för ett livslångt lärande, ett föränderligt arbetsliv, hög anställningsbarhet och god förmåga att nyttiggöra kunskap inom och utanför akademin.

Institutionen har i uppdrag att bedriva Chalmers biblioteksverksamhet.

Genom spridning och tillgängliggörande av forskningsinformation verkar biblioteket för att kunskapstillgångar kommer Chalmers och det omgivande samhället till nytta. CLS ansvarar därför för frågor rörande Open Access och scientometri/bibliometri. Därmed medverkar institutionen med sin expertis för att tillgängliggöra, sammanställa, analysera, visualisera och kvalitetssäkra forskningsinformation med fokus på publikationer, personinformation, forskningsprojekt, forskningsdata och rankning.

Institutionens uppdrag är även att fungera som ett pedagogiskt nav och drivkraft på Chalmers. Via gemensam kunskapsbildning och meritering utvecklas ett akademiskt lärarskap som genomsyras av ett reflekterande arbetssätt och ett kontinuerligt förbättringsarbete. Verksamhetens öppna och flexibla mötesplatser och studiemiljöer är viktiga förutsättningar för såväl enskilda evenemang, organiserad fortbildning för anställda som för olika integrerade inslag i grund- och forskarutbildning. Institutionens produktionsverksamhet för blandade lärmiljöer och helt eller delvis digitala utbildningsaktiviteter utgör en viktig dimension av den pedagogiska utvecklings- och forskningsverksamheten.

CLS har huvudansvaret för utbildning i språk och kommunikation för akademiska och disciplinspecifika ändamål, högskolepedagogik och media- och informationskunskap. Utbildning sker på grund-, avancerad och forskarnivå såväl som genom fortbildning. Utbildningsuppdrag genomförs i nära samarbete med de olika utbildningsprogrammen och ofta genom integrerade undervisningsaktiviteter. Institutionen har även huvudansvar för kurserna inom Generic and Transferable Skills som riktar sig mot doktorander och unga forskare samt ansvar för ämnesdidaktik på mastersprogrammet Lärande och ledarskap.

Forskningen vid CLS syftar till att fördjupa vår förståelse av multimodalt och transdisciplinärt lärande, ämnesdidaktik inom Chalmers utbildningsområden, scientometrins/bibliometrins metodutveckling, media- och informationskunskap, samt disciplinspecifik kommunikation och dess betydelse för lärande och effektivt yrkesutövande. Forskningen kännetecknas av samverkan med andra forskargrupper och forskarskolor inom och utom Chalmers.

CLS verkar för att ytterligare fördjupa lokalt, nationellt och internationellt samarbete inom sina kompetensområden. I en värld med hög förändringstakt och nya möjligheter blir kunskaper, insikter och flexibilitet allt viktigare för att uppnå Chalmers övergripande verksamhetsmål. Institutionen för vetenskapens kommunikation och lärande har en tydlig roll i detta.

Institutionens nytillträdde prefekt är Daniel Forsman som tidigare haft uppdraget som bibliotekschef. Ett uppdrag som nu bakas in i prefektrollen för institutionen.

Bildandet av institutionen och biblioteksverksamhetens roll för institutionens verksamhet är ett tydligt bevis för bibliotekets dedikerade arbete med att integrera, innovera och utveckla moderna bibliotekstjänster tillsammans med akademin. Biblioteket är mer relevant än någonsin.

Med en stabil grund i biblioteket som lärandemiljö och servicepunkt samt informationsförsörjningens betydelse för högre utbildning och forskning har vi funnit nya arenor för bibliotekets verksamhet inom scientometrin, strategisk publicering, blended och digitalt lärande. Institutionen för vetenskapens kommunikation och lärande ger oss möjlighet att fortsätta utveckla Chalmers bibliotek. Den kommande tiden skall vi utforska dessa samtidigt som de samgående verksamheterna skall finna varandra.

Om du har några frågor är du mer än välkommen att kontakta Daniel Forsman.

Svara Ny institution för vetenskaplig kommunikation och lärande

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s